Sapori e Saperi - 4. mezinárodní gastronomický projekt a naše škola

Pražská šunka versus prosciutto - 1:0
 
Ve dnech 2. – 9. 3. 2014 se tým žáků ze SŠGOD PRAKTIK s.r.o. již počtvrté zúčastnil mezinárodního projektu Saperi e Sapori v italské Florencii, kde pět gastronomických škol z pěti různých zemí (ČR, SL, PL, HU a IT) mělo možnost prezentovat své národní speciality, absolvovat kurz italské kuchyně a poznat krásy Toskánska. Hlavním cílem a posláním projektu je výměna zkušeností, znalostí a prezentaci jednotlivých národností a navázání užších vztahů a přátelství, které mají vést k lepšímu pochopení odlišností mezi různými kulturami.
Na slavnostním setkání při zahájení každý tým představil svá města, školy, kde žáci studují a stručně charakterizoval národní kuchyni své země. V dalších dnech žáci absolvovali třídenní kurz italské kuchyně pod vedením výtečného italského šéfkuchaře. Naučili se vyrábět různé druhy domácích těstovin, pravou italskou pizzu nebo například výborné rizoto. Po absolvování kurzu obdržel každý žák certifikát a receptury připravovaných pokrmů. Dopolední program byl kulturně zaměřen na zajímavé historické památky ve Florencii.
Vrcholnou událostí projektu byla slavnostní gala večeře, která se konala na radnici ve slavném Palazzo Vecchio. Tématem dopředu zadaným byly národní pokrmy a speciality spojené se zimním obdobím. Všechny skupiny měly pro přípravu slavnostního menu k dispozici zázemí největší cateringové společnosti Lo Scalco, která také mimo jiné vyučuje pravidla správného cateringu. Hostiny se zúčastnilo na 160 významných hostů od zástupců jednotlivých velvyslanectví po představitele místních podnikatelů.

Z tradiční české kuchyně jsme letos vybrali jako předkrm Pražskou šunku, která se stala hitem celé slavností gala večeře. Následovala staročeská specialita zvaná Houbový kuba, která vzbudila velmi kladné ohlasy. Kombinace krup s houbami v této tepelné úpravě byla pro hosty obvzlášť zajímavá, neboť Italové kroupy používají téměř výhradně za studena do různých salátů. Hlavním chodem českého menu bylo klasické české „vepřo-knedlo-zelo“. Sled pokrmů zakončil dezert pro změnu z moravské kuchyně - Valašské frgály s domácími hruškovými povidly, mákem a tvarohem. K dezertu se podávala staročeská medovina.

Našim žákům se příprava podařila na jedničku, české menu mělo u hostů opět největší úspěch. Slovenské menu bylo také velmi chutné, nejvíce zaujal lákavě vzhlížející hlavní chod - kuřecí prsíčka plněná špenátem a sýrem s gratinovanými brambory a dezert v podobě tvarohových knedlíčků s borůvkami. Polské menu představilo domácí paštiku s brusinkami, polévku „Zurek“ s vařenými vejci, plněné zelné závitky či „Kopu“.  Maďaři vsadili na husí a králičí paštiku, plněnou vepřovou nožičku a makový koláč. Italové překvapili jednoduchostí a barevností - studený předkrm se podával v podobě naaranžovaných tenkých plátků prosciutta se salátem a balsamicem, následoval lehký zapečený zeleninový předkrm se sýrem, dušené vepřové maso s ovesnou kaší a na závěr vynikající dezert - sýrový mousse s malinovým srdíčkem. Pro všechny žáky byla celá akce umocněná prostředím starobylého paláce nezapomenutelným zážitkem a obrovskou zkušeností do budoucna.
 
Závěrečný den projektu žákům nabídl poznávací výlet po Toskánsku. Navštívili např. město San Casciano s krásnou panoramatickou věží či město San Gimignano přezdívané také „Italský Manhattan“ (UNESCO). V obou městech žáky i jejich učitele přivítal místní starosta a připravil si pro ně krátkou historickou přednášku. Poslední zastávkou byla vinice Antinori, která se řadí mezi jedny z nejlepších Toskánských producentů vína Chianti Classico a pyšní se moderní atypickou architekturou. Pohled na rozsáhlé vinice zalité sluncem a místní zvlněnou krajinu byl pro žáky romantickým zakončením příjemného a na zážitky a zkušenosti bohatého času v severní Itálii.
 
(Bc. Klára Paterová pro SŠOGD PRAKTIK s.r.o.)